Basketball Victoria 2020 under-16 teams announced

BASKETBALL Victoria is proud to announce the four Under-16 teams for the 2020 Australian Junior Championships, held this July in Perth, Western Australia.

Our Under-16 teams shone in 2019 with both Metropolitan teams winning gold while the Country boys – silver and Country girls – bronze also impressed in Darwin.

Victorian teams have excelled so far at the Australian Junior Championships in 2020, with three teams – Under-20 Men, Under-20 Women and Ivor Burge Women – winning national titles at the Under-20 and Ivor Burge Championships in Canberra.

VICTORIA METROPOLITAN UNDER-16 GIRLS

A new generation of under-16 talent will take the court this July as our Victoria Metropolitan girls team aims to bring home a fifth consecutive title.

With only one returning player, Amy Kurkowski, from last year’s national championship victory in Darwin it’s a fresh look for the side, but head coach Kennedy Kereama said the size, versatility and depth of the squad has them ready for another title tilt.

“I’m really excited and proud to be able to coach this team again and work with the Metro program,” Kereama said. “The coaching staff and I are confident we’ve picked the 10 best athletes that will best represent Victoria Metro and have the best chance of coming back with the championship.

“In terms of strengths this year, the one thing we have a lot of is depth – we’re really incredibly talented from 1 through to number 10; we’re bigger than we were last year in terms of size across a number of positions – length and versatility, athleticism, shooting ability and we pride ourselves on our ability to defend and extend our pressure up the floor.

“These selections were really tough; almost anyone could have made this team so the job was incredibly tough to pick this team.”

Warwick Stadium has been a happy hunting ground for Metro’s under-16 girls, with the side having won the national championship in that stadium in 2017.

VICTORIA METROPOLITAN UNDER-16 GIRLS – TEAM LIST

Player – Association

Paige Burrows – Knox

Amy Kurkowski – Hawthorn

Lucy Dexter – Casey

Hannah Wickstrom – Sandringham

Dakota Critchon – Casey

Tabitha Betson – Bulleen

Liana Kinkela – Waverley

Gemma O’Donnell – Knox

Christina Roberts – Sandringham

Zoe Shaw – Knox

EMERGENCIES

Georgia McBean – Hawthorn

Isla Airey – Sandringham

Jaida Reid – Sandringham

Zoe Harvey – Frankston

Katrina Warton – Ringwood

Georgia Sewell – Dandenong

COACHING STAFF

HEAD COACH

Kennedy Kereama – Sunbury

ASSISTANT COACHES

Jacqui O’Neill – Sandringham

Rachel Quirk – Knox

DEVELOPMENT COACH

Samantha Groves – Sandringham

TEAM MANAGER

Tracey Wightman – Hawthorn

 

VICTORIA COUNTRY UNDER-16 GIRLS

Ready to take another run at the national championship, the Victoria Country under-16 girls are set to excel in Perth later this year.

Returning to the Victoria Country ranks are Milly Sharp and Izzy Whitelaw, giving the side plenty of experience when it comes to the national championships.

Following last year’s bronze medal triumph, head coach Mat Holmes said the side’s pace and athleticism will hold them in good stead come this July.

“Really happy with the way the team’s shaped up – particularly the versatility that’s going to be in there,” Holmes said. “We‘ve got some really long athletic kids and fantastic guards who can play a fast brand of basketball down the court

“I think they’ll be a team that will come together nicely and be a complete team by the end of the campaign and looking forward to kicking it off and get our hands dirty with this group.

“Depth is really good and the other thing was that there were a number of kids that were so unfortunate to miss out – we just couldn’t fit them all in to 10.

“There are some genuinely good basketballers who haven’t made the squad, and that’s just the reality of selection; it’s a great position for our program to be in, but it’s hard for those kids and we thank them for being part of the tryouts.”

VICTORIA COUNTRY UNDER-16 GIRLS – TEAM LIST

Player – Association

Jemma Amoore – Ballarat

Jessica-Belle Catheray-Harvey – Pakenham

Milly Sharp – Ballarat

Sienna Harvey – Wodonga

Bree Granger – Pakenham

Jaime Gallatly – Maffra

Kyra Webb – Southern Peninsula

Chantelle James – Southern Peninsula

Izzy Whitelaw – Shepparton

Hannah Onley  – Shepparton

EMERGENCIES

Ally Leng – Mildura

Kaitlyn Scott – Pakenham

Aleks Connolly – Geelong

Emily Scholtes – Traralgon

Asha Nightingale – Traralgon

Hayley Letts – Melbourne

COACHING STAFF

HEAD COACH

Mat Holmes – Korumburra

ASSISTANT COACHES

Gail MacFarlane – Traralgon

Jo Bowie – Hamilton

DEVELOPMENT COACH

Karen Joyce Traralgon

TEAM MANAGER

Lisa Chesshire – Terang

 

VICTORIA COUNTRY UNDER-BOYS MEN

From an incredible silver medal run at last year’s Australian Junior Championships, the under-16 Country boys return to the national arena with plenty of talent in the tank.

Alex Molan is set to return from last year’s second-ranked side amidst a number of players from associations and regions across the state.

Head coach Joel Anderson said it was a tough tryout, but that difficulty in selecting the side is reflected in a supremely talented squad heading off to Perth.

“It’s really difficult to pick this team from such a talented group of athletes and cutting anyone at any stage isn’t fun,” Anderson said. “The 10 athletes we have selected I feel can really compete for the gold medal we’ve got a good mix of size, brawn, toughness, shooting and ball handling.

“I really think we can go away together, be a really professional unit and hopefully win gold.”

VICTORIA COUNTRY UNDER-16 BOYS – TEAM LIST

Player – Association

Alex Molan – Ballarat

Corey Hastings – Southern Peninsula

Jack Connolly – Geelong United

Ned Renfree – Ballarat

Garang Dengdit – Melton

Harrison Scott – Wonthaggi

Lachlan Smith – Pakenham

Fletcher Burger – Ararat

Martin Steen – Bendigo

Lucas Impey – Ballarat

EMERGENCIES

Jett Garnham – Wonthaggi

Jesse Ombega – Geelong United

Thomas Field – Southern Peninsula

Hakaraia Tahi – Melton

Thomas Briggs – Wangaratta

Nathan Hargrave – Geelong United

Ryan Beale – Sale

COACHING STAFF

HEAD COACH

Joel Anderson – Ballarat

ASSISTANT COACHES

Ben White – Southern Peninsula

Joshua Waight – Shepparton

DEVELOPMENT COACH

Scott Ramsey – Southern Peninsula

TEAM MANAGER

Scott Ramsey – Southern Peninsula

 

VICTORIA METROPOLITAN UNDER-16 BOYS

A three-peat is on the table for our Victoria Metropolitan Under-16 Boys with an elite side ready to defend its status as reigning champion and take on the nation’s best in July.

Returning from the successful 2019 campaign in Darwin are Australian representative Kristian Ferronato and Tristan Devers with a number of fresh faces set to relish their first chance to wear the Vic Metro colours this July.

Head coach Nick Abdicevic said the group has a unique mix of skills and from an extremely difficult tryout process, Metro’s elite have risen to the top.

“After a very long tryout period we’ve come to a final 10 plus our six emergencies and I feel that we have an unusual team, in that we don’t really have a lot of height in the group but we have something that is different in a very positive way,” Abdicevic said. “We’re going to be able to play a different style of basketball; we can be quick, small, long and honestly I think we have a group that will be super competitive when it comes to Perth in July.

“The depth was amazing as we started with over 100 athletes three weeks ago and to get it to 24 was very, very tough process and now to narrow it down to 10 was very difficult.

“That’s a very good problem to have for coaches and I think we had to make some really tough decisions, but the decisions we’ve made I think will pay off in the long term.”

VICTORIA METROPOLITAN UNDER-16 BOYS – TEAM LIST

Player – Association

Kristian Ferronato – Eltham

Joel Foxwell – Bulleen

Tristan Devers – Nunawading

Phoenix Windsor – Hawthorn

Billy Hicks – Nunawading

Tiernan Stynes – Nunawading

Hayden Loader – Hawthorn

Ethan Bolton – Casey

Kynan Phillipe– Frankston

Max Zalakos – Bulleen

EMERGENCIES

Mitchell Ferronato – Eltham

Logan Morris – Hawthorn

Bryan Vengesayi – Casey

Jesse McIntosh – Hawthorn

Brody Harrison – Knox

Sam Shinsky – Frankston

COACHING STAFF

HEAD COACH

Nick Abdicevic – Melbourne

ASSISTANT COACHES

Jack Fleming – Diamond Valley

Nick Mihai – Dandenong

DEVELOPMENT COACH

Mike Torres – Coburg

TEAM MANAGER

Paul Groat – Frankston

other headlines:
Featured News
General News
Featured News
Featured News
scroll