2021 Victorian State Team Coaches and Staff Announced

Basketball Victoria is pleased to announce the 2021 State Team Program Coaches and Staff for next year’s Australian Junior Championships. 

Basketball Victoria has selected an array of new and familiar coaches to the head coaching positions in 2021, greatly highlighting the coaching depth we have across the state.  

Returning to the Victorian coaching line-up is legendary three-time Olympic coach and NBL champion coach Brendan Joyce who will coach our Victoria Under-20 Men at the 2021 Australian Junior Championships in Canberra. 

Our Victoria Metropolitan head coaching ranks will feature three new coaches in 2021 as well as one coach set to make his Australian Junior Championships debut.  

Following on from a successful journey as assistant coaches, Lloyd Klaman will be the Under-18 Metro Women head coach while Jack Fleming and Jacqui O’Neill will lead our Under-16 Metropolitan Men and Women respectively. Craig Stratford (Under-18 Metro Men) will resume his role from 2020’s cancelled Australian Under-18 Junior Championships in 2021 and get his first opportunity to head coach in the national arena. 

Haydn Kirkwood (Under-18 Country Women) and Josh Waight (Under-16 Country Men) will lead the Country teams for the first time in their coaching careers after successful stints as assistant coaches.  

Also returning to the head coaching roles for another year include national championship winning coaches Hannah Lowe (Victoria Under-20 Women) and Simon Robinson (Ivor Burge Women), Ivor Burge Men’s head coach Ryan HollowayKevin Coombs Cup head coach Ben Hodgens as well as Victoria Country head coaches Mat Holmes (Under-16 Women) and Joel Anderson (Under-18 Men). 

Two of Basketball Victoria’s High Performance Head Coaches, Jenni Screen (Victoria Navy Blue Under-20 Women) and Ash Arnott (Victoria Navy Blue Under-20 Men), will also be head coaches in our State Team Program, coaching our Under-20 Navy Blue teams at the championships. 

Basketball Operations General Manager Grant Wallace said the strength of the candidates in Victoria continues to make State Team Coaching Staff nominations extremely difficult to choose from.  

“We were thoroughly impressed with the calibre of coaches who nominated for our 2021 State Team Program and appreciate those who applied for positions,” Wallace said. “The group of coaches and staff we have selected will guide Victoria’s best junior players into the 2021 Australian Junior Championships and gain valuable coaching experience at these events. 

“While our coaches, staff and players weren’t able to go to the Under-18, Kevin Coombs Cup and Under-16 Championships this year, we expect to see Victorians excel once more in 2021 with this elite group of coaches guiding them all the way. 

“We would also like to send a special thanks those players, coaches and staff members who were part of our 2020 State Teams. 

“Your achievements are incredible and even though some of you weren’t able to attend your national championship, Basketball Victoria wants to congratulate you for being an important part of our Victorian state team history. 

With only the one championship event held in 2020, Victorian teams excelled in their limited opportunities with our Under-20 Women, Under-20 Men and Ivor Burge Women winning gold in Canberra this February while the Ivor Burge Men were exceptional in winning silver at the solitary national championship event. 

Basketball Victoria sends 15 state teams to Australian Junior Championships each year, with participants from both Metropolitan and Country areas featuring in teams including our Ivor Burge (athletes with an intellectual disability), Kevin Coombs Cup (wheelchair basketball), Under-16, Under-18 and Under-20 teams. 

 

BASKETBALL VICTORIA – 2021 STATE TEAM COACHING STAFF 

KEVIN COOMBS CUP 

Head Coach 

Ben Hodgens – Basketball Victoria 

Assistant Coach 

Jason Bryant – Wyndham 

Josh Allison – Kilsyth 

Team Manager 

Jasmina McGlone – Basketball Victoria 

 

IVOR BURGE MEN 

Head Coach 

Ryan Holloway – Warrandyte 

Assistant Coach 

Adrian Carfora – Diamond Valley 

Rob Roberts – McKinnon 

Team Manager 

Karen Paterson – Basketball Victoria 

 

 

IVOR BURGE WOMEN 

Head Coach 

Simon Robinson – Doncaster All Abilities 

Assistant Coach 

Justin May – Doncaster All Abilities 

Jessica Scannell – Wyndham 

Team Manager 

Kerryn O’Donnell – Kilsyth 

 

 

UNDER-20 WOMEN 

Head Coach 

Hannah Lowe – Diamond Valley 

Assistant Coach 

Kerryn Mitchell – Frankston 

Claire Knight – Kilsyth 

Team Manager 

Fiona Mortimer – Kilsyth 

 

UNDER-20 NAVY BLUE WOMEN 

Head Coach 

Jenni Screen – Basketball Victoria 

Assistant Coach 

Zoe Carr – Basketball Victoria 

Taylor Lee – Casey 

Team Manager 

Kira Ryan – Hamilton 

  

UNDER-20 MEN 

Head Coach 

Brendan Joyce – Ballarat 

Assistant Coach 

Matthew Nunn – Ballarat 

Andrew Cutler – Nunawading (Melbourne East Basketball Association) 

Team Manager 

Wayne Bird – Basketball Victoria 

 

UNDER-20 NAVY BLUE MEN 

Head Coach 

Ash Arnott – Basketball Victoria 

Assistant Coach 

Nathan Cooper-Brown – Basketball VIctoria 

Braden Cotter – Diamond Valley 

Team Manager 

Neil Mottram – Basketball Victoria 

 

  

UNDER-18 COUNTRY WOMEN 

Head Coach 

Haydn Kirkwood – Wodonga 

Assistant Coach 

Rebecca McIntyre – Horsham 

Laura Pickering – Traralgon 

Development Coach 

Carly Stones – Eltham / Seymour 

Team Manager 

Wendy Campbell – Traralgon 

  

UNDER-18 METROPOLITAN WOMEN 

Head Coach 

Lloyd Klaman – Dandenong 

Assistant Coach 

Jackie Gibson – Wyndham 

Matt Bongetti – Eltham 

Development Coach 

Tracey Wightman – Hawthorn 

Team Manager 

Katrina Barry – Dandenong 

 

  

UNDER-18 COUNTRY MEN 

Head Coach 

Joel Anderson – Ballarat 

Assistant Coach 

Brenton O’Brien – Geelong United 

Kaleb Sclater – Maffra 

Development Coach 

Dylan Cole – Keilor 

Team Manager 

Richard Morin – Ballarat 

 

UNDER-18 METROPOLITAN MEN 

Head Coach 

Craig Stratford – Eltham 

Assistant Coach 

Darren Best – Casey 

Dion Jewell – Hawthorn 

Development Coach 

Brent Andrews – Dandenong 

Team Manager 

Mark Sainsbery – McKinnon 

 

UNDER-16 COUNTRY WOMEN 

Head Coach 

Mat Holmes – Korumburra 

Assistant Coach 

Gail Macfarlane – Traralgon 

Jo Bowie – Geelong United 

Development Coach 

Simon Nicholson – Sunbury 

Team Manager 

Lisa Chesshire – Terang 

 

UNDER-16 METROPOLITAN WOMEN 

Head Coach 

Jacqui O’Neill – Sandringham (Southern Basketball Association)

Assistant Coach 

Michael Brookens – Dandenong 

Rick Foley – Kilsyth 

Development Coach 

Peter Kotaridis – McKinnon 

Team Manager 

Lisa Page – Basketball Victoria

  

UNDER-16 COUNTRY MEN 

Head Coach 

Josh Waight – Shepparton 

Assistant Coach 

Lucas Allen – Knox 

Hayden Annett – Wallan 

Development Coach 

James McKinnon – Southern Peninsula 

Team Manager 

Ben White – Southern Peninsula 

  

UNDER-16 METROPOLITAN MEN 

Head Coach 

Jack Fleming – Hawthorn 

Assistant Coach 

Nick Mihai – Dandenong 

Duncan Berg – Nunawading (Melbourne East Basketball Association) 

Development Coach 

Michael Torres – Coburg 

Team Manager 

Paul Groat – Frankston 

other headlines:
Featured News
Featured News
Featured News
Featured News
Generic Feature
Featured News
Featured News
scroll