Victorian 2020 State Team Coaching Staff Announced

BASKETBALL Victoria has confirmed its 2020 State Team Coaching Staff for next year’s Australian Junior Championships, with excellent representation from associations across Victoria.

The Under-20s and Ivor Burge Championships will be held in Canberra this upcoming February while the locations for Under-18s in April and the Under-16s in July will be announced shortly.

2019 Australian Junior Championship winning head coaches Chris Anstey (Dandenong), Reece Potter (Werribee) and Kennedy Kereama (Sunbury) have been reappointed to their positions for 2020 as well as Mat Holmes (Korumburra), Simon Robinson, Ben Hodgens and Ryan Holloway.

Our returning coaches will be joined by a number of high-calibre applicants joining the coaching ranks for the first time.

Hannah Lowe (Dandenong), fresh off coaching the Australian 3×3 Women’s Asia Cup winning team, has been appointed the Victorian Under-20 Women’s Head Coach, after previously working with the team as an assistant coach.

Ainslie Howard (Geelong United) has been elevated to Victoria Country Under-18 Women’s Head Coach, following a successful stint as Victoria Country Under-16 assistant coach in 2018 and 2019.

Victorian basketball mainstay Shane McDonald (Horsham/Nunawading) will be the Victoria Country Under-18 Men’s Head Coach, heading back to his roots as a former Victoria Country player.

Returning to the Vic Metro Men’s coaching staff will be former national championship winning coach Nick Abdicevic (Melbourne), who will be our Vic Metro Under-16 Men’s coach. Two-time NBA Jr World Championships coaching representative and former Vic Metro U18 Men’s assistant coach Craig Stratford (Eltham) has been appointed as the Vic Metro Under-18 Men’s Head Coach.

Our four High Performance Head Coaches – Nathan Cooper-Brown, Zoe Carr, Ash Arnott and Jenni Screen – will each take a head coaching role with our Victoria Under-20 A and Victoria Under-16 A teams.

Basketball Victoria’s Basketball Operations General Manager Grant Wallace said the strength of the candidates makes this year’s State Team Coaching Staff a truly elite group.

“Basketball Victoria is excited to appoint a high-calibre group of coaches and managers to the Victorian 2020 State Team Coaching Staff,” Wallace said. “This is a group that has an incredible amount of coaching experience – whether at the international and national level, or within elite leagues such as the NBL, WNBL, NBL1 and the Melbourne Utd. Victorian Junior Basketball League.

“There are a lot of newly appointed coaches amongst the head coaching ranks and we’re excited to give them their first opportunity at the national level.

“We want to provide opportunities for coaches within the pathway to take their junior national tournament experience to enhance standards and basketball I.Q at all levels throughout Victorian basketball as a whole.

“We are extremely fortunate to pick from such a strong group of coaches across Victorian basketball and we want to thank everyone who submitted a nomination.”

Victorian teams excelled at the 2019 Australian Junior Championships, winning six championships as well as picking up three silver medals and two bronze medals.

Basketball Victoria would like to give special thanks to Melbourne United Head Coach Dean Vickerman for his assistance on the selection panels for our junior men’s teams appointments.

VICTORIAN 2020 STATE TEAM COACHING STAFF

 

VICTORIA UNDER-20 WOMEN

HEAD COACH

Hannah Lowe (Dandenong)

 

ASSISTANT COACHES

Kerryn Mitchell (Frankston)

Claire Knight (Kilsyth)

 

TEAM MANAGER

TBA

VICTORIA UNDER-20 A WOMEN

HEAD COACH

Zoe Carr (Basketball Victoria)

 

ASSISTANT COACHES

Jenni Screen (Basketball Victoria)

Jessica Scannell (Werribee)

 

TEAM MANAGER

Katrina Barry (Dandenong)

 

VICTORIA UNDER-20 MEN

HEAD COACH

Chris Anstey (Dandenong)

 

ASSISTANT COACHES

Matt Nunn (Hawthorn)

Liam Glascott (Keilor)

 

TEAM MANAGER

David Ingham (Knox)

 

VICTORIA UNDER-20 A MEN

HEAD COACH

Nathan Cooper-Brown (Basketball Victoria)

 

ASSISTANT COACHES

Ash Arnott (Basketball Victoria)

Andrew Cutler (Nunawading)

 

TEAM MANAGER

Neil Mottram (Basketball Victoria)

 

VICTORIA IVOR BURGE WOMEN

HEAD COACH

Simon Robinson

 

ASSISTANT COACHES

Maddison Borg (Coburg)

Justin May

 

TEAM MANAGER

Kerryn O’Donnell (Kilsyth)

 

VICTORIA IVOR BURGE MEN

HEAD COACH

Ryan Holloway

 

ASSISTANT COACHES

Rob Roberts

Glenn Jordan

 

TEAM MANAGER

Karen Paterson

 

VICTORIA COUNTRY UNDER-18 WOMEN

HEAD COACH

Ainslie Howard (Geelong United)

 

ASSISTANT COACHES

Rebecca McIntyre (Horsham)

Lisa Townsend (Mildura)

 

DEVELOPMENT COACH

Laura Pickering (Traralgon)

 

TEAM MANAGER

Wendy Campbell (Traralgon)

 

VICTORIA METROPOLITAN UNDER-18 WOMEN

HEAD COACH

Reece Potter (Werribee)

 

ASSISTANT COACHES

Lloyd Klaman (Dandenong)

Taylor Lee (Basketball Victoria)

 

DEVELOPMENT COACH

Jackie Gibson (Werribee)

 

TEAM MANAGER

Lisa Page (Basketball Victoria)

 

VICTORIA COUNTRY UNDER-18 MEN

HEAD COACH

Shane McDonald (Horsham / Nunawading)

 

ASSISTANT COACHES

Ryan McKew (Ballarat)

Brenton O’Brien (Geelong United)

 

DEVELOPMENT COACH

Kaleb Sclater (Maffra)

 

TEAM MANAGER

Wayne Bird (Basketball Victoria)

 

VICTORIA UNDER-18 METROPOLITAN MEN

HEAD COACH

Craig Stratford (Eltham)

 

ASSISTANT COACHES

Darren Best (Casey)

Darren Smith (Nunawading)

 

DEVELOPMENT COACH

Dion Jewell (Hawthorn)

 

TEAM MANAGER

Mark Sainsbery (Basketball Victoria)

 

KEVIN COOMBS CUP – VICTORIAN WHEELCHAIR BASKETBALL TEAM

HEAD COACH

Ben Hodgens

 

ASSISTANT COACHES

Jason Bryant

TBA

 

TEAM MANAGER

TBA

 

VICTORIA COUNTRY UNDER-16 WOMEN

HEAD COACH

Mat Holmes (Korumburra)

 

ASSISTANT COACHES

Gail MacFarlane (Traralgon)

Jo Bowie (Hamilton)

 

DEVELOPMENT COACH

Karen Joyce (Traralgon)

 

TEAM MANAGER

Lisa Chesshire (Terang)

 

VICTORIA METROPOLITAN UNDER-16 WOMEN

HEAD COACH

Kennedy Kereama (Sunbury/Knox)

 

ASSISTANT COACHES

Jacqui O’Neill (Sandringham)

Rachel Quirk (Knox)

 

DEVELOPMENT COACH

Samantha Groves (Sandringham)

 

TEAM MANAGER

Tracey Weightman (Eltham)

 

VICTORIA UNDER-16 A WOMEN

HEAD COACH

Jenni Screen (Basketball Victoria)

 

ASSISTANT COACHES

Zoe Carr (Basketball Victoria)

 

TEAM MANAGER

TBA

 

VICTORIA COUNTRY UNDER-16 MEN

HEAD COACH

Joel Anderson (Ballarat)

 

ASSISTANT COACHES

Ben White (Southern Peninsula)

Joshua Waight (Shepparton)

 

DEVELOPMENT COACH

Scott Ramsey (Southern Peninsula)

 

TEAM MANAGER

Scott Ramsey (Southern Peninsula)

 

 

VICTORIA METROPOLITAN UNDER-16 MEN

HEAD COACH

Nick Abdicevic (Melbourne)

 

ASSISTANT COACHES

Jack Fleming (Diamond Valley)

Nick Mihai (Dandenong)

 

DEVELOPMENT COACH

Mike Torres (Coburg)

 

TEAM MANAGER

Paul Groat (Frankston)

 

 

VICTORIA UNDER-16 A MEN

HEAD COACH

Ash Arnott (Basketball Victoria)

 

ASSISTANT COACHES

Nathan Cooper-Brown (Basketball Victoria)

 

DEVELOPMENT COACH

TBA

 

TEAM MANAGER

TBA

 

Please note: This page will be updated once remaining vacancies have been filled.

other headlines:
Featured News
Opals squad
General News
Stawell Women
General News
General News
scroll