National Junior Classic 2018 livestreaming schedule

The National Junior Classic is expanding its livestreaming schedule in 2018 to include more games throughout the weekend as well as the Under-U12 and Under-U14 grand finals!

We will stream the matches via Facebook on the Basketball Victoria and Melbourne Utd. Victorian Junior Basketball League pages, so you don’t miss any of the #NJC18 action if you can’t make it to the Classic!

Search for “Basketball Victoria” and “MUVJBL” on Facebook to find our livestreams and see 28 games of elite junior basketball across the weekend!

Saturday 9 June – Dandenong Court 1 (BV Facebook)

8:30am           Nunawading                   vs         West Adelaide                          12 Girls

9:50am           Diamond Valley              vs         Hills Hornets                             14 Girls

11:10am         Sydney Comets               vs         Bulleen                                     12 Boys

12:30pm         Hills Hornets                   vs         Eltham                                      14 Boys

1:50pm           Sturt Sabres                    vs         Canberra                                   14 Girls

3:10pm           Hills Hornets                   vs         Norwood                                   12 Girls

4:30pm           Norwood                         vs         Canberra                                   14 Boys

5:50pm           North Adelaide               vs         Canberra                                   12 Boys

7:10pm           Forestville Eagles            vs         Frankston                                  12 Girls

8:30pm           Manly Warringah            vs         Forestville Eagles                     14 Girls

 

sunday

Sunday 10 June – Dandenong Court 1 (BV Facebook)

8:30am           Warrnambool                 vs         Norwood                                   12 Boys

9:50am           Blacktown Storm            vs         Warrnambool                           14 Boys

11:10am         1st Group A                      vs         2nd Group C                               12 Girls QF1

12:30pm         1st Group A                      vs         2nd Group C                               14 Girls QF1

1:50pm           1st Group A                      vs         2nd Group C                               12 Boys QF1

3:10pm           1st Group A                      vs         2nd Group C                               14 Boys QF1

4:30pm           Winner QF2                    vs         Winner QF3                              12 Girls SF2

5:50pm           Winner QF2                    vs         Winner QF3                              14 Girls SF2

7:10pm           Winner QF2                    vs         Winner QF3                              12 Boys SF2

8:30pm           Winner QF2                    vs         Winner QF3                              14 Boys SF2

 

monday

Monday 11 June – Dandenong Court 1 (MUVJBL Facebook)

8:30am           Winner SF1                     vs         Winner SF2                               12 Girls GF

10:10am         Winner SF1                     vs         Winner SF2                               12 Boys GF

11:50am         Winner SF1                     vs         Winner SF2                               14 Girls GF

1:30pm           Winner SF1                     vs         Winner SF2                               14 Boys GF

 

Monday 11 June – SBC Court 1 (BV Facebook)

8:30am           Winner SF1                     vs         Winner SF2                               16 Girls GF

10:10am         Winner SF1                     vs         Winner SF2                               16 Boys GF

11:50am         Winner SF1                     vs         Winner SF2                               18 Girls GF

1:30pm           Winner SF1                     vs         Winner SF2                               18 Boys GF

other headlines:
u15 oceania
General News
ace seating
General News
MUVJBL
Featured News
Victorian Senior Elite League
Featured News
And1
General News
scroll