2019 Vic Metro and Vic Country U18 teams announced

BASKETBALL Victoria is pleased to announce the 2019 Victoria Country and Victoria Metropolitan Under-18 teams for the Australian Junior Championships.

Heading to Townsville, Queensland from 13-20 April 2019, the best and brightest players will take on the rest of the nation in the first national competition of the new year.

The Victorian Kevin Coombs Cup team, which will also head to Townsville for the championships, will be announced soon.

Victorian-based teams were particularly successful at the 2018 Under-18 Championships and Kevin Coombs Cup with our Victoria Metropolitan Under-18 Women and the Kevin Coombs Cup teams winning gold, with our Victoria Country Under-18 Women and Victoria Metropolitan Under-18 Men winning bronze.

 

VICTORIA COUNTRY UNDER-18 MEN

Set to rise up the ranks in 2019, the Victoria Country under-18 men have a great mix of experience and developing talent in its midst. With the silver medal success of the under-16 boys in Maroochydore, the Victoria Country under-18 boys team has been braced with plenty of firepower including Charlie Molan, Christian D’Angelo, Jordan Michel, and Australian under-15 representative Dyson Daniels. The mix of top-age and bottom age experience is set to benefit the high-flying

Victoria Country Under-18 Men’s head coach Lucas Allen said the side has plenty of multifaceted players ready to take on the best in Townsville.

Every year at this time it is exciting,” Allen said. “We’re all full of confidence and energy ahead of our campaign starting – the opportunity to get to work every weekend with the best athletes that Country Victoria has to offer never gets old.

“We believe we have selected a team that is versatile, highly skilled and can play at a fast pace.

“There is no player within our team that is pigeon-holed into only being able to play a single position which is certainly exciting.”

 

VICTORIA COUNTRY U18 MEN – TEAM LIST

Charlie Molan – Ballarat

Jordan Michel – Shepparton

Dyson Daniels – Bendigo

Christian D’Angelo – Traralgon

Ethan Fiegert – Ballarat

Patrick Ryan – Phillip Island

Keith Robinson – Phillip Island

Hamish Carey – Geelong

William Smythe – Bendigo

Austin McKenzie – Horsham

 

EMERGENCIES    

Liam Porter – Southern Peninsula

Austin Shelley – Pakenham

Dylan McCauley – Bendigo

Tonga Matapule Otutaha – Melton

Oscar Hide – Benalla

 

TEAM STAFF

Head Coach: Lucas Allen – Southern Peninsula

Assistant Coach: Joshua Waight – Shepparton

Assistant Coach: Ryan McKew – Ballarat

Team Manager:  Scott Ramsay – Southern Peninsula

Development Coach / Selector: Brenton O’Brien – Geelong

Mentor: Simon Pritchard

 

VICTORIA COUNTRY UNDER-18 WOMEN

Fresh off an incredible Australian Country Junior Basketball Cup battle for the gold medal, the best and brightest from the Victoria Country Women’s group has set their sights high.

A number of bottom age players – including Australian under-15 representatives Piper Dunlop and Paige Price – showcase the strength of the rising stars in this program.

Victoria Country Under-18 Women’s head coach Sharon Denham said the experience of the group and its defensive mindset will be great assets heading into the 2019 campaign.

“Our team has great flexibility within the group at both ends of the floor which displays an exciting brand of basketball,” Denham said. “We feel our defensive mindset, versatility and highly competitive nature will provide us with the best opportunity for success with our team goals.

“Our talented athletes all have the ability to positively impact our team success.

“With added experience and leadership through our recent Australian representatives Olivia Pollerd, Jade Melbourne, Paige Price and Piper Dunlop, we believe our group with thrive and play with pride for Victoria Country.

“It has been pleasing and challenging to see the high standard of talented athletes constantly competing from the selection process to now.

“We are looking forward to the next phase of our AJC campaign with the continual development of this group as we work towards achieving our goals.”

 

VICTORIA COUNTRY U18 WOMEN – TEAM LIST

Alisha Knights – Geelong

Jade Melbourne – Traralgon

Paige Price – Southern Peninsula

Olivia Pollerd – Southern Peninsula

Piper Dunlop – Bendigo

Carly Remmos – Geelong

Charli Dobson – Southern Peninsula

Victoria Ikenasio – Keilor

Emirson Devenie – Traralgon

Gemma Simon – Southern Peninsula

 

EMERGENCIES   

Olivia Noter –  Bendigo

Tess Barnes – Bendigo

Tayha Watkins – Seymour

Magdalene Kratochvil – Bellarine

Makaela Zeldenryk – Warragul

Meg McCarthy – Bendigo

 

TEAM STAFF

Head Coach: Sharon Denham – Swan Hill

Assistant Coach: Emma Henry – Wodonga

Assistant Coach: Haydn Kirkwood – Wodonga

Team Manager: Wendy Campbell – Traralgon

Development Coach / Selector: Jo Bowie – Hamilton

Mentor: Lori Chizik – McKinnon

 

VICTORIA METROPOLITAN UNDER-18 MEN

Hungry to rise up the ranks in 2019, the Victoria Metropolitan Under-18 Men’s team is set to launch into the Townsville campaign emphatically.

Returning from the 2017 campaign is Paul Tsapatolis, whilst a number of fresh faces fill out the ranks. Josh Giddey has been invited into the Basketball Australia Centre of Excellence as one of many potent top-age players in the squad while Josh Duach, Harry Johnson and Marcus Windhager have earned bottom-age selection following their impressive 2018 seasons – with Australian selection and an impressive under-16 championships victory in Maroochydore.

Victoria Metropolitan Under-18 Men’s coach Darren Perry said the versatility of the roster is its greatest strength.

“The 2019 team will be quick, be able to play any style of game, be disruptive on defence and have players that can play multiple positions at both ends of the floor,” Perry said. “Josh Giddey has been accepted to the COE this year and it’s his first state selection so he’ll be looking to make a significant impact and Paul Tsapatolis is the most experienced player representing Victoria Metro and will provide the interior play we need to be successful.

“While these two guys will be a focal point for opposition defences, the coaching staff is looking forward to all 10 players making valuable contributions over the course of the tournament

“It’s a serious task to evaluate and select players ready to represent the state at any time – it’s exciting for the group to compete with four first time representatives, five second time representatives and one third time representative.

“There’s a great mix of seven top age and three bottom age players and to have nine clubs represented in the wider squad to prepare for the Nationals – Eltham, Melbourne, Keilor, Dandenong, Diamond Valley, Knox, Kilsyth, Bulleen and Nunawading.”

Townsville has been a happy hunting ground in the past for Perry and the under-18 boys, with the side winning the gold in 2017 in a thrilling come-from-behind victory against Queensland North.

 

VICTORIA METROPOLITAN U18 MEN – TEAM LIST

Mason Perry  – Dandenong

Joshua Giddey – Melbourne Tigers / CoE

Leyi Adebayo – Dandenong

Matthew Debney – Eltham

Paul Tsapatolis – Keilor

Marcus Windhager – Dandenong

Josh Duach – Kilsyth

Harry Johnson – Knox

Zac Taylor – Dandenong

Riley Simmons – Dandenong

 

EMERGENCIES    

Roosevelt Williams – Kilsyth

Erik Kafritsas – Diamond Valley

Nicholas Woodall – Bulleen

Jyelin Moli – Dandenong

Lachlan Vander Vorm  – Kilsyth

Harrison Bowater – Dandenong

Curtis Brecko – Nunawading

 

TEAM STAFF

Head Coach: Darren Perry – Dandenong

Assistant Coach: Craig Stratford – Eltham

Assistant Coach: Darren Smith – Nunawading

Team Manager: Mark Sainsbery – McKinnon

Dev Coach / Selector: Zach Moult – Kilsyth

Mentor: Simon Mitchell – South East Melbourne Phoenix

 

VICTORIA METROPOLITAN UNDER-18 WOMEN

The reigning champions have brought a great mix of familiar faces and new-look talent to take on Townsville.

Gemma Potter and Erin Riley return from last year’s successful campaign in Geelong and are joined by a number of familiar faces to the Victoria Metropolitan ranks. Casey Valenti-Paea and Emily Sewell featured in the Under-16 championship victory in 2017 while Bottom-age stars Charlise Dunn and Luisa Fakalata have also made the side, following their Australian Under-15 selection and impressive under-16 campaigns in Maroochydore last year.

All told it makes for an even roster and Victoria Metropolitan Under-18 Women’s head coach Reece Potter believes that spread of talent and skill will serve them well in April.

“Our 2019 Vic Metro team is an extremely talented group that go legitimately 10 players deep,” Potter said. “The height, length, shooting and overall skill package of the group in all positions will make this team an exciting group to watch come the nationals in April.

“It is never easy to decide on the final make up, however I believe the final group we have selected will perform well and represent Vic Metro with pride and passion.

“Returning players from last year’s under-18 championship team, Gemma Potter and Erin Riley will play important roles in leading our team to defend our title in Townsville. There are also number of new players in our team this year with Kayla Salmons, Leia Hanafin, Keeley Evans and Alannah Chatfield all representing Vic Metro at an Australian Junior Championship for the first time, so it will be great to see them perform in the Navy blue uniform come April.

“Overall, the squad is great mix of talent and experience and I greatly look forward to working with this group over the next few months in the lead up to the nationals.

“Our team and staff are greatly looking forward to the challenge of representing Vic Metro and attempting to continue the rich history of success that Vic Metro has had in this tournament previously.”

 

VICTORIA METROPOLITAN U18 WOMEN – TEAM LIST

Alannah Chatfield – Knox

Charlise Dunn – Knox

Keeley Evans – Diamond Valley

Luisa Fakalata – Nunawading

Leia Hanafin – Dandenong

Casey Valenti-Paea – Bulleen

Gemma Potter – Bulleen / CoE

Erin Riley – Bulleen

Kayla Salmons – Altona

Emily Sewell – Dandenong

 

EMERGENCIES

Hannah Rapp – Dandenong

Meg Robinson – Knox

Sarae Beveridge – Nunawading

Hailey Merrigan – Dandenong

Georgia Baldwin – Knox

Rhiannon Ockwell – Knox

 

TEAM STAFF

Head Coach: Reece Potter – Werribee

Assistant Coach: Lloyd Klaman – Melbourne

Assistant Coach: Jess May – Frankston

Team Manager: Lisa Page

Dev Coach / Selector: Georgia Clarke – Bulleen

Mentor: Guy Molloy – Melbourne Boomers

other headlines:
Featured News
Vic Metro
Featured News
vic metro
General News
hoop time
Featured News
Jaylen Brown
General News
referees required
General News
scroll